Jak wykonać instalacje elektryczne w domu?

Instalacja okablowania w domu to pracochłonny proces i zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy montują instalacje elektryczne. Gdańsk to miasto, w którym jako firma wykonujemy projektowanie instalacji elektrycznych. Gdańsk to siedziba naszej firmy.

Wybór rodzaju instalacji elektrycznej

Najpierw należy zdecydować, jak zainstalować linię. Obecnie stosuje się otwarte i ukryte okablowanie. Otwarte okablowanie to mocowanie wszystkich elementów składowych na gotowych ścianach (trasy układane są w specjalnych kanałach kablowych). Dzięki temu uszkodzony obszar można bezproblemowo naprawić (bez przycinania tapety, niszczenia otynkowanych ścian itp.). To też prostsza instalacja i krótsze prace przygotowawcze (nie ma potrzeby szlifowania ścian wzdłuż instalacji elektrycznej w domu). Możemy wygodnie dodawać nowe punkty rozgałęzień. Ta metoda montażu ma tylko jedną wadę – bardzo często nie pasuje do ogólnego wnętrza pomieszczeń, ponieważ kanały kablowe nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.

Ukryte przewody w betonowej ścianie

Bardziej popularne są ukryte przewody, jeśli chodzi o instalacje elektryczne. Pomorskie to województwo, na którego terenie wykonujemy takie prace. W tym przypadku w ścianach układane są przewody i kable, wierci się rowki w ścianach, suficie i podłodze lub za podwieszanym sufitem i okładziną ścienną. Taka instalacja nie psuje estetyki wnętrza pomieszczeń. Jest ognioodporna i tańsza. Prawdopodobieństwo jej uszkodzenia jest znacznie mniejsze. Wadą jest to, że jest trudniejsza do wykonania. W takim przypadku należy bezwzględnie skorzystać z usług firmy, która kładzie instalacje elektryczne. Trójmiasto oraz okolic to obszar działalności naszej firmy, w której możesz zamówić ułożenie takiej instalacji.

Utwórz schemat

Aby narysować schemat połączeń, musisz najpierw określić lokalizację następujących elementów w prywatnym domu:

• określić, gdzie wchodzi kabel doprowadzający i gdzie zostanie umieszczony panel elektryczny;

• automatyka (RCD, wyłącznik, przekaźnik napięciowy, difavtomats, ewentualnie SPD);

• ustalić gdzie są urządzenia gospodarstwa domowego (na przykład pralka, kocioł elektryczny, kuchenka), ponieważ wymaga oddzielnej linii energetycznej;

• zlokalizować lampy sufitowe;

• gniazda, przełączniki, puszki połączeniowe.

Praktyka

Przewody powinny przebiegać wzdłuż ścian i sufitu wyłącznie w pionie i poziomie. Obrót musi być prostopadły. Możesz również poprowadzić przewody elektryczne po podłodze za pomocą specjalnej elektrycznej listwy przypodłogowej. Miejsce układania okablowania na ścianie powinno znajdować się w odległości 20 cm od sufitu, natomiast przewody biegną prosto w dół do miejsc montażu gniazd i przełączników. Sieć powinna przebiegać w odległości 10 cm od otworów drzwiowych i okiennych. Włączniki należy wykonać w odległości 80 cm (lub 150 cm) od podłogi, od strony klamki. Montaż gniazd odbywa się w odległości 30 cm od podłogi, natomiast nad blatem kuchennym gniazda należy montować na wysokości 10 cm.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.